Jetrenka - ANEMONE HEPATICA L.
Sinonimi: Anemone praecox Salisb. — Anemone triloba Stokes. — Hepatica anemonoides Vest. — Hepatica hepatica Karst. — Hepatica nobilis Mili. — Hepatica triloba Gilib.
Narodni nazivi: jatrenka — jeterne gamilice — jeternik — jetrka — krstasti kopitnjak — plemeniti đigeričnjak — sasa plava — šumarica — trojica — trokrpa — velika zlatna ditelina — zlatni trilisnik.
Opis biljke: jetrenka je višegodišnja biljka, visoka do 15 cm s bogato razgranjenim podankom. U rano proljeće najprije potjeraju duge cvjetne stapke sa cvjetovima. Zaštitni listići cvijeta imaju potpuni izgled čaške. Za vrijeme cvatnje razvijaju se listovi na dugim peteljkama koji su s donje strane kao i peteljka gusto obrasli dlakama. Listovi su na gornjoj strani zeleni, a na donjoj su strani često kao i peteljka svijetloljubičaste boje. Listovi kasnije postanu kožasti i odumiru tek drugog proljeća, nakon cvatnje. Cvjetovi su svijetlo do tamnoplave boje, rijetko crvenkasti ili bijeli, a prašnici su gotovo sasvim bijeli.
Miris i okus: jetrenka je gotovo bez mirisa, a okusa je gorka.
Vrijeme cvatnje: ožujak i travanj, a na višim položajima travanj i svibanj.
Stanište: biljka se susreće u sjenovitim šumama i branjevinama bilo pojedinačno razasuta ili dolazi u velikom mnoštvu, najradije na vapnenastom i ilovastom zemljištu.
Ljekoviti dijelovi biljke: sabiru se cvjetovi (Flores Hepaticae) ili listovi s peteljkom (Folia Hepaticae). Sabrani listovi suše se u hladu na zračnom mjestu. Sabirati treba samo potpuno razvijene i zrele listove, jer mladi listovi prilikom sušenja potamne, a često se i upljesnive. Sabrana droga čuva se na tamnom i suhom mjestu jer izvrgnuta svjetlu, poprima sivkastu boju zbog čega joj se znatno umanjuje kvalitet.
Ljekovite i djelotvorne tvari: hlapljivi bezdušični spoj anemonol je ograničeno vrlo nadražujući otrov, radi čega može prouzročiti uzetost centralnog nervnog sistema. Anemonol se nakon dobrog sušenja biljke raspada na neotrovnu anemonsku i izoanemononsku kiselinu i na neotrovni anemonin. Prema tome se listovi i cvjetovi biljke ne smiju nikada upotrebljavati neposredno nakon sabiranja, nego moraju biti pažljivo osušeni.
U listovima i cvjetovima sadržan je nadalje glikozid hepatrilobin, invertin, saharoza, emulzin, smola i tanin.
Ljekovito djelovanje: oblik listova poput jetre dao je srednjovjekovnoj nauci o signaturi dosta povoda da biljku protumači kao ljekovitu biljku za liječenje jetre. Ona je vrijedila kao klasičan dokaz za ispravnost te nauke iako je ta nauka vrlo često u svojim dokazima pretjerala i tumačila kao znakove ("signum") najnevjerojatnije boje i oblike. Paracelsus, Bock, Mattioli i Haller su tvrdili da jetrenka otvara jetra i slezenu te da djeluje na izlučivanje vode iz tijela. To je potvrdila i moderna nauka o prirodnom liječenju. Ispravno pripremljen čaj od jetrenke upotrebljava se kod zastoja rada jetre, kod otečene jetre, kod općih teškoća žuči i žučnih kamenaca, a osobito kod pijeska u žuči i kod otečene slezene te u bolestima bubrega i mjehura.
Upotreba: jetrenka (cvjetovi i listovi ili samo cvjetovi) se upotrebljava samo dobro osušena, a čaj se priprema samo tako da se 2 čajne žlice droge stave na močenje kroz 6-8 sati u 1 šalicu vode, nakon čega se ocijedi i lagano ugrije, a pije se bez šećera 2 šalice dnevno. Hladni se način pripremanja čaja vrši zato jer je vrući čajni oparak vrlo gorak i neugodan, a osim toga može prouzročiti želučane smetnje. Hladno pripravljen čaj od cvjetova jetrenke pomaže kod nehotičnog mokrenja.
Tinktura od jetrenke priprema se jednostavno: šaka suhe jetrenke sitno se nareže i slavi na močenje u 0,5 do 0,75 litre jake rakije kroz 3 tjedna na sobnoj temperaturi, nakon čega se ocijedi. Kod bolesti jetre, žuči i bubrega uzima se 3 puta dnevno po 10-15 kapi te tinkture na polovici kocke šećera.
Primjena u pučkoj medicini: u pučkoj medicini obljubljena je upotreba čaja od jetrenke protiv krvavog kašlja, odnosno krvarenja iz pluća, kao i uopće kod kroničnih bolesti ždrijela i pluća. Već navedena područja primjene kod jetre i žuči potekla su sva prvobitno iz pučke medicine. Treba potpuno odbaciti žvakanje svježih zelenih listova ili izvlačenje i gutanje soka od svježe biljke kod navedenih bolesti.
U pučkoj se medicini upotrebljava čaj od jetrenke protiv žutice.
Primjena u liječenju životinja: u pučkoj vještini liječenja životinja, čaj od jetrenke daje se stoci kod bolesti jetre i mjehura. Pogrešno pripremljen čajni uvarak vrlo je gorak te ga stoka nerado uzima.
Nema komentara:
Objavi komentar